Láskavé návyky Otec a syn

5 jazykov lásky a prijímanie darov - Rozumieme detom

Bol pondelkový jesenný večer. Cez sobotu a nedeľu som bol u rodičov a znova som zažil odmietanie a odsúdenie zo strany otca. Už roky sa vzájomne ničíme kritikou, posudzovaním a odsudzovaním. Otec neustále frfle nič mu nie je dobre, nech urobím čokoľvek. Nepochváli keď sa darí, nepodporí, keď sa nedarí.
Sedel som doma pohrúžený do bolesti z odmietania mojím otcom a zúfalo hľadal spôsob, ako to trápenie zmeniť. Čo môžem urobiť?

Prechádzal som si svoje detstvo, kde som nedokázal nájsť otca ako parťáka, neustále mi chýbal, neustále bol v práci vo fabrike alebo pracoval okolo domu a malej farmy.
A spomínal som na otcove detstvo na jeho mamu aj otca, akí boli.
A v tom mi to došlo.
Otec zažíval od svojich rodičov to, čo teraz zažívam ja, odsúdenie, neporozumenie, nedostatok uznania, nedostatok pohladenia či objatia, nedostatok pochvaly, nedostatok lásky.
Naučil sa, navykol si, že takto TO proste je. Navykol si že muž má potlačovať city, že chlapci neplačú, že objať, pohladiť ženu, deti, je prejav slabosti.

Uvedomil som si, že som už dospelý muž a mám viac poznania, ako môj otec, vidím mnoho vecí ináč a môžem dať otcovi to, čo mu nedali jeho rodičia. Môžem dať otcovi to, čo očakávam od neho.

POCHVALA
Rozhodol som sa že si vytvorím nový návyk ktorý bol pre mňa ako aj pre otca úplne nový.
Rozhodol som sa, že využijem každú príležitosť, keď urobíme nejakú prácu a pochválim nás oboch.
Tak že keď sme napílili drevo pochválil som nás že nám to ide fajn od ruky že sme šikovní.
Čakal som čo na to otec. Tváril sa že nič nepočuje.
Takto sa môj návyk chváliť nás opakoval vždy keď bola príležitosť.
Postupom času som si všimol, že aj otec je spokojnejší keď sme dokončili prácu alebo aj keď sme nestíhali ako si predstavoval, tak nebol z toho taký nervózny.

OBJATIE
Bol ďalší nový návyk ktorý som vložil do našich zvítaní aj rozlúčok. Na začiatku som sa cítil divne, strnulo a tiež som vnímal otcove prekvapenie a strnulosť, keď som odchádzal a objal ho v rámci rozlúčenia. Postupne sme sa “roztápali” ako tie ľadovce. Trvalo to mesiace, snáď roky, kým sa objavila zásadná zmena v našom vzťahu a vzájomnom prijatí.

POZORNOSŤ
V určitom období som sa intenzívne venoval téme zdravie, študoval som, ako zvládnuť svoje zdravotné výzvy a veľa som pochopil aj z oblasti psychosomatiky aj to prečo môj otec má také zdravotné problémy ako má.
Prestal som utekať pred jeho sťažnosťami, začal som mu trpezlivo načúvať keď hovoril o svojich ťažkostiach. Rozprávali sme sa ako sa dá pomôcť aj v jeho prípade. Keď urobil malé a jednoduché zmeny v svojich návykoch, tak ako som mu hovoril, prišla úľava v jeho zdravotných ťažkostiach a uvedomil som si, že už pozerá na mňa úplne inými očami, očami Lásky.

Roky bežali, kadečo som zažil a v jednom čase prišla do môjho života kniha 5 Jazykov Lásky od Gary Chapman.
Dlho ležala nepovšimnutá na poličke. Pri jednom rozhovore s priateľmi, prišla reč aj na túto knihu.
Už pár rokov sa venujem téme tvorby a zmeny návykov a tak som bol zvedavý, čo v nej nájdem.
Zobral som knihu do ruky a keď som ju začal čítať, s úžasom som si uvedomil, že kniha popisuje Návyky Lásky.
A že popisuje presne to, čo som urobil vo svojom vzťahu s otcom. Začal som hovoriť jeho jazykom lásky a vytvoril som si Láskavé Návyky.

Pozývam vás priatelia do spoločnej hry s návykmi.
Spoločne vytvoríme pre seba, pre svoje rodiny, priateľov, či kolegov Láskavé návyky, ktoré zostanú v našich životoch na vždy.
Láska je najsilnejšia motivácia k zmene, akú poznám a keď ju zapojíme do tvorby, či zmeny návykov, neexistuje sila, ktorá by tento želaný Láskavý návyk zničila.

Pripravujem pre vás priatelia online tréning hru “Láskavé návyky”
Nájdete tu všetko, čo potrebujete pre vytvorenie návykov a pre zmenu zlozvykov.
Máte záujem o originálneho online sprievodcu svetom láskavých návykov?

Chcete sa dozvedieť akým jazykom láskavosti rozprávate vy a váš partner?
https://zivotjehra.sk/laskavenavykytest/

Pridajte sa do facebook skupiny aHaHRA Láskavé návyky ŠTART
https://www.facebook.com/groups/laskavenavykystart
Máte otázky?
Napíšte mi na mail: ahahra@zivotjehra.sk

Komentáře